Dział stomatologii, z którym mamy najczęściej do czynienia podczas wizyty u dentysty to stomatologia zachowawcza. Jest to dział zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem próchnicy poprzez odbudowywanie zębów, czyli wypełnienie ich materiałami światłoutwardzalnymi.
Bardzo istotne jest zachowanie zębów żywych. Żywy ząb jest znacznie bardziej wartościowy niż ząb leczony kanałowo, dlatego w pierwszej kolejności korzystamy z wszelkich innych metod leczenia zachowawczego. Leczenie kanałowe jest dla nas ostatecznością i wykonujemy je tylko wtedy gdy zawiodą inne metody.
Obszerną częścią stomatologii zachowawczej jest endodoncja, czyli potocznie mówiąc leczenie kanałowe.
Dla komfortu pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe. Podstawowym celem leczenia endodontycznego jest oczyszczenie kanałów zębowych z resztek tkanek i bakterii oraz wypełnienie wszystkich kanałów zębowych na całej ich długości. Dokładne oczyszczenie kanałów jest podstawą skutecznego leczenia kanałowego. Dla zapewnienia precyzji leczenie wykonywane jest przy użyciu endometru.
Po usunięciu zakażonej miazgi, odpowiednim ukształtowaniu kanałów, ich dokładnym oczyszczeniu oraz osuszeniu, stomatolog szczelnie zamyka kanały za pomocą materiału wypełniającego - gutaperki. Skuteczność leczenia potwierdzana jest za pomocą wykonywanych cyfrowo zdjęć RTG.